
Karnawał
Karnawał to okres zabaw, bali i pochodów trwający do Trzech Króli do Środy popielcowej. Uczestnicy ubrani są w specjalnie przygotowane stroje karnawałowe, zdobione złotem i piórami.
Niekiedy karnawałem nazywa się jedynie ostatnie dni tego okresu, kiedy to organizowane są huczne parady przebierańców.
Geneza karnawału
Nazwa pochodzi od łacińskiego wyrażenia carrus navalis co znaczy wóz w kształcie okrętu. Taki wóz zazwyczaj prowadzi parady. Według innej teorii nazwa karnawału pochodzi od łacińskiego słowa carnavalecaro – mięso, vale – bywaj, żegnaj, gdyż jest to okres poprzedzający Wielki post.
Karnawał w Polsce
W Polsce okres ten często nazywano Zapustami i był to czas zabaw, hulanek i swawoli, ostatnie trzy dni zapustów to ostatki zwane w niektórych regionach Mięsopustem. Od dawna polski karnawał obfitował w dobrą zabawę i mnogość wydarzeń. Był to czas poczęstunków, dużej ilości tańca i hucznych kuligów kończących się zabawą. Panował czas ucztowania przed mającym nastąpić postem.
Karnawał na świecie
Karnawał w Danii to czas zabaw, w których udział biorą przede wszystkim dzieci. Jedną z nich jest uderzanie kijem w wiszącą na drzewie beczkę z namalowanym na niej wizerunkiem kota. W beczce znajdują się słodycze, które można zdobyć zbijając beczkę.
Karnawał w Rio de Janeiro co roku przyciąga tłumy turystów. Jedną z największych atrakcji jest konkurs szkół samby, podczas którego liczne zespoły prezentują swoje umiejętności taneczne. Przez 5 dni i 5 nocy na ruchomej platformie odbywają się kolorowe pokazy.
Samorząd Uczniowski
Julia Szczepaniak