Tutaj powinien być opis

Święta Bożego Narodzenia

Święta Bożego Narodzenia, są świętem upamiętniającym narodziny Jezusa Chrystusa. Jest to stała uroczystość liturgiczna przypadająca na 25 grudnia. Boże Narodzenie poprzedzone jest okresem trzy tygodniowego oczekiwania, zwanego adwentem.  

 

Wigilia 

Polsce Wigilię zaczęto obchodzić wkrótce po przyjęciu chrześcijaństwaUroczystą wieczerze rozpoczyna się, gdy na niebie zabłyśnie pierwsza gwiazda. Jest to symboliczne nawiązanie do gwiazdy betlejemskiej. Ważnym momentem wieczerzy wigilijnej jest łamanie się opłatkiem, na znak pojednania i przebaczenia. Towarzyszą temu składane sobie wzajemne życzenia. Według polskiej tradycji, przy stole pozostaje jedno wolne miejsce dla gościa. Na stole znajduje się 12 potraw, a każdej z nich należy spróbować. Pod białym obrusem kładzie się siano, symbolizujące ubóstwo, w jakim narodził się Chrystus. Po kolacji wigilijnej idzie się na uroczystą mszę, zwaną pasterką odprawianą w nocy z 24 na 25 grudnia. 

 

Pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia 

Dawniej w Polsce pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia, czyli 25 grudnia, rozpoczynało poranne nabożeństwo. Potem czas spędzano przy suto zastawionym stole, na rozmowach, śpiewaniu kolęd i odpoczynku. Tego dnia powstrzymywano się od wszelkiej pracy. 

 

Drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia 

Drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia upamiętnia św. Szczepana, pierwszego chrześcijańskiego męczennika, który zginął za wiarę w 36 roku n.e., 26 grudnia obchodzone jest święto św. Szczepana, ale co ciekawe, tego dnia nie ma obowiązku udania się do kościoła na mszę. Jest to dzień wolny od pracy. 

Wesołych świąt! 

Samorząd Uczniowski