Tutaj powinien być opis

Andrzejki

Od dawien dawna ludzie próbowali poznać przyszłość. Wróżby były najstarszym sposobem na odkrycie przeznaczenia. W przedostatni dzień listopada, w przeddzień imienin Andrzeja wszystkie panny usiłowały w dowiedzieć się czegoś o swoim przyszłym losie. "Andrzejki" to tradycja ludowa wieczoru wróżb pielęgnowana od dawnych czasów. Wierzono, iż w imieniny św. Andrzeja mają szansę dowiedzieć się, jak ułoży im się życie uczuciowe. Uznano go za patrona panien chcących szybko zmienić stan cywilny.

Chłopcy gromadzili się na podobne wróżby w przeddzień imienin Katarzyny, czyli 4 listopada. Z czasem jednak przez mały rozgłos "Katarzynek" uległy zapomnieniu. Chłopcy zaczęli więc obchodzić swoje święto wraz z dziewczętami podczas "Andrzejek".

Przypominając kilka zabaw Andrzejkowych, które możemy sami zorganizować w domu aby zbliżyć się do dawnej tradycji.

1. Wróżenie z cienia rzucanego przez wosk.

"Roztopiony wosk lało się na zimną wodę przez duże oczko od klucza, który symbolicznie otwierał tajemnicę dotyczącą przyszłości. Wróżono na podstawie cienia, który zastygły kształt rzucał na ścianę w blasku świecy lub lampki."

2. Wróżenie z butów

Dzięki wróżbie z butów możemy się dowiedzieć kto z uczestników zabawy najszybciej wejdzie w związek małżeński.

3. Wróżenie z karteczek z imionami

"Są dwie wersje tej zabawy. Pierwsza związana jest właśnie z katarzynkami. Panowie wypisywali na karteczkach imiona swoich wybranek i wkładali je na noc wymieszane pod poduszkę. Po przebudzeniu wyciągali jedną z nich – imię, które wylosowali miało należeć do przyszłej żony. Z kolei panny wycinały papierowe serce i zapisywały po jednej strony męskie imiona. Następnie przekłuwały szpilką drugą stronę i w ten sposób „wybierały” swojego męża."

To ciekawe święto, które urozmaica nam jesienne, pochmurne dni i zabiera nas w świat magii oraz czarów.

  Samorząd Uczniowski

   Wiktoria Dudek