Tutaj powinien być opis

Mikołajki 2020

 

Mikołajki to polska nazwa święta ku czci świętego Mikołaja, biskupa  z Miry, obchodzonego w katolicyzmie i prawosławiu 6 grudnia. Do XIX wieku w Polsce był to dzień wolny od pracy.  

Historia biskupa z Miry 

Około 270 roku urodził się w zamożnej rodzinie chłopczyk o imieniu Mikołaj. Od najmłodszych lat był pomocnym i pobożnym człowiekiem. Gdy po śmierci rodziców, odziedziczył spadek dzielił się nim z ubogimi. Po paru latach został biskupem Miry. Legendy głoszą, że uchronił przed śmiercią trzech młodzieńców, a kiedy indziej swoją modlitwą uratował rybaków podczas trwania sztormu na morzu. Święty Mikołaj po długich latach błogosławionych rządów odszedł 6 grudnia, a pamięć o nim przetrwała po dzień dzisiejszy. 

Zwyczaje 

Od średniowiecza w wigilię, osoba przebrana za Świętego Mikołaja. przynosi dzieciom prezenty. Współcześnie w Polsce nocą podkłada się dzieciom drobne upominki pod poduszkę, w buciku lub umieszcza się je w dużej skarpecie. W wielu szkołach z tej okazji wymienia się prezentami z wcześniejszym losowaniem. 

Święto Mikołaja w różnych państwach 

W Rosji odpowiednikiem Świętego Mikołaja jest Dziadek Mróz. Zgodnie z zwyczajem rozdaje on prezenty przy pomocy Śnieżki W Holandii jest Sinterklaas, który ubrany jest w biskupie szaty. Przypływa na łodzi z liczną grupą pomocników, zwanych „Czarnymi Piotrusiami’. Towarzysz mu także biały koń o imieniu Schimmel. Dzieci zbierają się na uroczystości, by zaśpiewać piosenkę na jego cześć „Przybywa parostek”. 

Wesołych Mikołajek!  

Julia Szczapaniak 

  Samorząd uczniowski