Tutaj powinien być opis

Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!

Podczas obchodów DBI w naszej szkole podjęliśmy działania na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych:
• przeprowadzenie zajęć edukacyjnych dla klas 1- 3 i klas 4-8 z wykorzystaniem materiałów multimedialnych dostępnych na płytach DVD Polskiego Centrum Programu Safer Internet.
W klasach pierwszych dzieci obejrzały „Przygody Plika i Foldera w sieci”, które wprowadziły je w wirtualny świat, ucząc podstawowych zasad bezpiecznego korzystania z sieci. Uczniowie klas 2 zalogowali się na „Sieciaki.pl” i rozwiązywali quizy, krzyżówki, rebusy, brali udział w konkursie, po wcześniejszym obejrzeniu kreskówek, w których przez pryzmat Sieciaków (grupy dzieci zwalczających w Internecie złe Sieciuchy) poznali podstawowe zagrożenia internetowe oraz zasady bezpiecznego surfowania w Sieci. Zajęcia ”Zuźka i Tunio poznają Internet” dla klasy 3 przeprowadziłam wykorzystując kreskówki i łamigłówki, zapoznałam dzieci z podstawowymi mechanizmami funkcjonowania sieci oraz zasadami bezpiecznego i efektywnego korzystania z Internetu. W klasach 4,6 zajęcia lekcyjne „3…2…1…Internet” dotyczyły szerokiego spektrum zagrożeń internetowych, m.in. przemocy rówieśniczej, kontaktów z obcymi i uzależnienia od komputera. Po obejrzeniu każdej z pięciu kreskówek przedstawiających przygody grupy uczniów nasze dzieci zobaczyły alternatywne zakończenie - bezpieczne i ryzykowne. Ewaluację powyższych działań przeprowadziła R. Sobczyk z wykorzystaniem zestawu kart z „Orange”.
• przygotowanie przez uczniów klasy V b z wychowawczynią p. T. Strefnel przedstawienia z bogatą scenografią „Od szydełka do komputerka” dla młodszych dzieci.
• rozdanie rodzicom uczniów klas pierwszych ulotek informacyjnych na temat zasad korzystania przez ich dzieci z komputera.
• zaproszenie Grupy T z Torunia ze spektaklem profilaktycznym "Zaplątani w Sieci".
• przygotowanie w świetlicy tablicy z materiałami propagującymi Bezpieczny Internet.
• przygotowanie i przeprowadzenie debaty szkolnej przez p. R. Sobczyk z udziałem przedstawicieli klas 8 i 3 klasy gimnazjum. Na widowni zasiedli zaproszeni goście p. pedagog p. M. Wielamek, uczniowie klasy 6b, niestety zabrakło przedstawiciela policji, który odwołał wizytę w szkole z powodu ważnych spraw służbowych. W dyskusji poruszane były tematy cyberprzemocy, hejtu i mowy nienawiści, edukacji przez Internet, trollowania, komunikowania się, uzależnienia od Internetu, prywatności w sieci, wyszukiwania informacji. Debata trwała 100 minut, była bardzo rzeczowa, a każda ze stron popierała swoją tezę konkretnymi argumentami.
• obejrzenie w ramach transmisji na żywo w iTeatrze spektaklu „Bromba w sieci”. Bohaterowie zostali uwikłani w przygodę poszukiwania złośliwego Wirusa, niszczącego komputery. Aby go pokonać, odważnie przenoszą się do kolejnej, zupełnie innej rzeczywistości - wirtualnej…
R. Sobczyk, T. Strefnel