Lekcja na kolejce wąskotorowej

14 września 2012 r. uczniowie klas trzecich i czwartych mieli okazję uczestniczyć w niecodziennych zajęciach sportowo- plastycznych organizowanych przez Fundację Kolei Wąskotorowych w ramach projektu Wąskotorowa Przygoda z Wolontariatem. Koordynatorem działań była p. Alicja Mozga, pracownik Gminnej Biblioteki w Rogowie.

W piątkowy poranek wszyscy spotkali się na terenie kolejki wąskotorowej. Po przedstawieniu zadań i podziale na drużyny, uczniowie w kolorowych czapeczkach przystąpili do zaplanowanych konkurencji. Najpierw każda z grup musiała, posługując się mapą , odszukać ukryte na wyznaczonym terenie kolejki litery, które ułożone w odpowiedniej kolejności dały nazwę zespołu- porę roku. Następnym wyzwaniem było namalowanie na wielkim drewnianym wagonie swojej pory roku. Okazało się, że dziecięca wyobraźnia nie zna granic, a w każdej grupie znaleźli się utalentowani artyści. Po konkurencji plastycznej przyszedł czas na zmagania sportowe. Nie lada wyzwaniem okazał się rzut kolejowym kluczem do celu, zbijanie drewnianych kręgli za pomocą połączonych żelaznych kół czy wyścig drezynami. Emocji nie brakowało!

Po sportowej zabawie uczniowie odpoczęli w muzeum, słuchając historii kolei wąskotorowej oraz zwiedzając najciekawsze eksponaty z kolekcji zabytkowego taboru. Wszyscy z przyjemnością przyjęli zaproszenie na ognisko z kiełbaskami , które po takim wysiłku fizycznym wyjątkowo smakowały. Wreszcie nadszedł czas na ogłoszenie wyników. I tu niespodzianka! Każde z dzieci otrzymało od organizatora grę planszową, a zwycięska drużyna została dodatkowo wyróżniona bogato ilustrowanymi książkami. Zajęcia zakończyły się krótką przejażdżką pociągiem z przystanku Rogów Towarowy do stacji docelowej Rogów Osobowy.