Tutaj powinien być opis

Możemy być jak Galileusz

W pracowni fizyczno-chemicznej naszego Gimnazjum znowu się „działo”.

20 listopada 2012 roku ponownie gościliśmy na zajęciach kierownika Katedry Modelowania Procesów Nauczania na Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Łódzkiego - Pana prof. dr hab. Tadeusza Wibiga. Tym razem uczniowie klasy I B wraz z „Fizykami Magikami” mieli okazję odtworzyć słynne doświadczenie Galileusza. Okazało się, że przeprowadzenie tego doświadczenia nie wymaga żadnego specjalnego wyposażenia (Galileusz też go nie posiadał). Doświadczenia polegały na badaniu staczających się kul po równi pochyłej. Najciekawsze było dokonywanie pomiarów.

Każda grupa dokonywała pomiarów inną metodą. Był pomiar czasu ilością postawionych kropek, kresek, czas mierzony ilością „wystukanych” liter na telefonie komórkowym, pomiar stoperem oraz pomiar aparaturą elektroniczną. Pomysły Pana profesora wszystkim uczniom bardzo się podobały.

Pomimo tak różnych i wydawać by się mogło mało precyzyjnych metod otrzymane wyniki były bardzo zbliżone. Na ich podstawie uczniowie sami przekonali się, że czas swobodnego spadania różnych ciał nie zależy od ich masy, że przyspieszenie ziemskie „g” rzeczywiście ma wartość powszechnie podawaną w podręcznikach, a precyzja wyniku końcowego zależy od nieuniknionych niepewności pomiarów bezpośrednich, które uczniowie mogli sami ocenić.

Atmosfera na zajęciach była jak zwykle wspaniała, powaga pracy badawczej przeplatała się z humorem.

Obecnie na zajęciach koła fizycznego jego członkowie opracowują z akademicką dokładnością otrzymane wyniki i niebawem przedstawią je w postaci wykresów na stronie szkoły. Dodatkowo będzie można obejrzeć film przedstawiający opisane zajęcia, nad którym pracują członkowie koła informatycznego.