Tutaj powinien być opis

Festiwal nauki w Rogowie

W dniach 14-15 czerwca 2013 roku odbył się w Rogowie szósty z dwunastu Festiwali Nauki realizowany w ramach projektu EduScience, którego gospodarzem był Wójt Gminy Rogów oraz Zespół Szkół w Rogowie.

W piątek, 14 czerwca, zorganizowano część warsztatową w specjalnie przygotowanych salach. Uczniowie klasy Ib Gimnazjum zostali podzieleni na trzy zespoły i wzięli udział w warsztatach edukacyjnych. „ Czuliśmy się jak prawdziwi naukowcy, przeprowadzając ciekawe doświadczenia. Nie myśleliśmy, że CO2 w postaci ciała stałego może służyć jako instrument muzyczny” – mówili uczniowie. Mieli okazję poczuć się jak „chirurdzy, którzy w maskach i rękawiczkach, z pęsetą w ręku rekonstruują z wypluwki sowy szkielet ryjówki”. Stwierdzili również, że „był to jeden z ciekawszych dni nauki w szkole”. Na zakończenie zajęć zostały przeprowadzone konkursy, a zwycięską drużynę przedstawiono i nagrodzono następnego dnia.

W sobotę, 15 czerwca, odbyła się część terenowa Festiwalu. Uroczysta inauguracja rozpoczęła się punktualnie o godzinie 11.00 z udziałem przedstawicieli Instytutu Geofizyki PAN w Warszawie oraz władz lokalnych i zaproszonych gości, wśród których byli p. Stefan Niesiołowski, poseł na Sejm RP oraz p. Yeh-Shin-Chu reprezentujący Biuro Gospodarcze i Kulturalne Tajpej w Polsce.

Kierownik projektu - Agata Goździk - zachęcała wszystkich, aby pozwolili „zaczarować się temu, co się będzie działo”. Natomiast dyrektor szkoły – Radosław Kubicki – powitał zaproszonych gości oraz wszystkich uczestników święta nauki. Boisko „Orlik” zamieniło się w niebieską arenę, na której symultanicznie rozgrywało się widowisko naukowo – artystyczne. Nad przebiegiem imprezy czuwał konferansjer, „szalony naukowiec”, który żywiołowo zachęcał do udziału w pokazach.

Występy artystyczne rozpoczęła orkiestra flażoletowa „Fifulki”, która zaprezentowała utwory o tematyce wiosennej, utrzymane w wesołym, a także patetycznym nastroju. Młodzi muzycy zagrali między innymi przepiękny hymn „Amazing grace” oraz utwór ludowy pt. „Sarna”.

W pięciu edu – namiotach uczestnicy mogli otrzymać z hydrożelków „tęczę kolorów”, zrobić pastę do zębów dla słoni z wody, drożdży, płynu do mycia naczyń i wody utlenionej, wykonać gipsowe odlewy dinozaurów, sprawdzić jak zachowywał się balonik w próżni i przeprowadzić wiele innych ciekawych doświadczeń. Pokazy naukowe stały się niepowtarzalną okazją do zdobywania wiedzy poprzez zabawę i eksperyment. Okazało się, że prawa fizyki nie muszą być trudnymi podręcznikowymi formułkami. Z wielkim zainteresowaniem młodsze dzieci obserwowały przywoływanie dżina z butelki i inne eksperymenty. W przerwach między pokazami rozdawano nagrody – gadżety EduScience. Między uczestnikami przemieszczali się harcerze z białymi balonikami, na których widniało logo EduScience.

Kiedy na scenie pojawili się uczniowie w kostiumach postaci z „królewny Śnieżki”, jej przestrzeń stała się wielobarwną grą kolorów, zaś mali aktorzy swym tańcem, śpiewem i grą wprowadzili publiczność w świat baśni. Niemały wkład w przygotowanie dzieci i dekoracji włożyły nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej oraz rodzice.

Atrakcją święta nauki były pokazy gimnastyczne, taniec towarzyski w wykonaniu uczniów i absolwentki Gimnazjum oraz występy wokalne. Uczniowie szkoły podstawowej zaprezentowali w języku angielskim wiersze, których uczą się dzieci na Tajwanie, a gimnazjaliści wzięli udział w finale konkursu wiedzy o Tajwanie. Wiele emocji wywołał cyklista na bicyklu. Znalazło się kilkoro śmiałków, którzy postanowili spróbować jazdy na tym ogromnym kole.

W trakcie trwania Festiwalu funkcjonowały na terenie szkoły stoiska naukowe koła chemicznego oraz fizycznego „Fizycy magicy”, stoisko koła plastycznego z wystawą prezentującą prace plastyczne uczniów, wystawa kamieni ozdobnych i owadów, stanowisko pedagoga szkolnego. Przeprowadzono również konkurs „Rozpoznawanie naukowców” granych przez uczniów odtwarzających postacie naukowców w filmie „Przypadek czyni mistrza”, który można było obejrzeć w kinie „Na pięterku”.

To był pełen atrakcji dzień. Połączenie nauki z zabawą pozostawiło wiele niepowtarzalnych przeżyć i niezapomnianych wspomnień.

Tekst: Małgorzata Gawrońska
Zdjęcia: Marcin Pawełek